Inspired by Tom Hunt’s article, How to eat like a chef for less than £20 a week, I ventured out to the lively North End Road market to see what bargains I can find:

Screen Shot 2018-06-29 at 9.35.00

Despite my son getting his motorbike stolen by yobs in the market (London is becoming increasingly lawless), I was pleasantly surprised to find a whole array for fruits and vegetables on offer, even exotic ones. This place is such a cultural melting pot – it feels as if the world had arrived at the outer fringes of Fulham:

Screen Shot 2018-06-29 at 9.33.11.png

I bought:

  • Rhubarb £1.50 for 1 kg
  • Strawberries £2 for a large punnet
  • Raspberries £1 for a small punnet
  • Blackcurrants £1 for a small punnet
  • Red peppers £1 for 4
  • Large Aubergines £1 for 3
  • Button mushrooms £1 per bag
  • Red onions £1 per large bag
  • Avocados £1 for 4
  • Rocket leaves £2 for a very large bag
  • Spinach £2 for a very large bag
  • Garlic £1 for a bag

I popped into the supermarket:

  • to buy Brie (on offer) for £1
  • a loaf of seeded loaf 65p
  • one tin of chopped tomatoes 50p
  • Beetroot 60p

Total cost of shopping: £17.25.

Challenge:  to feed four adults with big appetites who are spoilt when it comes to food (i.e. steak and truffle mash are common fare).

This is what I rustled up:

Breakfast:

Oat porridge with berries (and some stewed rhubarb for that extra kick)

Screen Shot 2018-06-29 at 9.41.53.png

Lunch:

Brie and rocket sandwich with a large salad bowl

Dinner:

Aubergine and pepper stuffed with garlic mushrooms, onions and aubergine on a bed of creamed spinach.

Screen Shot 2018-06-29 at 9.31.02

Dessert:

Stewed rhubarb with leftover strawberries.

Screen Shot 2018-06-29 at 9.46.03.png

Verdict: “Yummy, but not everyday please, Mum!!!!”

IMG_4141 (1).JPG

 

So we are back to this (great book, by the way, my all-time favourite, it beats Delia and Nigella hands-down)… but it’s expensive to cook from this book of family favourites.

Conclusion:

I’m still a long way off from being as accomplished as Tom Hunt when it comes to budget cooking 🙂  So here’s my challenge to you: what is the minimum you can spend for a day of healthy and yummy menu for ravenous, growing folks?